Jak wyregulować okno? - Litex - Poradnik dla każdego
Litex jest częścią Marki okien Stolbud
jak wyregulowac okno
jak wyregulowac okno

Okna należy co jakiś czas regulować, aby jak najdłużej zachowały swoje właściwości. Kiedy okno będzie nieszczelne straci swoje funkcje, a my na pewno to odczujemy, ponieważ mocno wychłodzone pomieszczenie szybko da się we znaki, zwłaszcza zimą.

Okna zużywają się na skutek działania warunków atmosferycznych jak i normalnego codziennego użytkowania. Nowe okna, zwłaszcza te duże, często lubią „opadać” w pierwszych miesiącach użytkowania. Systematyczna regulacja pomoże nam cieszyć się z dobrze funkcjonujących okien bardzo długo. Jak zatem wyregulować takie okno aby nie przesadzić? Może jeszcze nie posiadasz dobrej jakości okien, zapraszamy po ofertę na stolarkę okienną Warszawa.

Kiedy i dlaczego warto przeprowadzać regulację okien?

Okna powinniśmy regulować przynajmniej dwa razy w roku, nawet gdy nie dzieje się z nimi nic złego. Najlepszym okresem do tego będzie wiosna i jesień. Taka regulacja pozwoli nam na kontrolę ilości powietrza, które dostaje się do naszego domu. Regulacja okien przed latem pozwala na zmniejszenie docisku ramy skrzydła do ościeżnicy, co za tym idzie? Ilość powietrza w naszym domu będzie większa co poprawi wentylację. Regulacja okien przed zimą pozwala zwiększyć ich szczelność.

Jeżeli nie regulujemy okien systematycznie powinniśmy zwrócić uwagę na to czy podczas zamykania lub otwierania, nie ma tarcia. Jeżeli zaobserwujemy jakikolwiek problem np. wydaje nam się, że okno straciło szczelność, powinniśmy od razu zabrać się za wyregulowanie okna. Skrzydła okna mogły po prostu zmienić swoją pozycję.

Poniżej kategorie okien w naszej ofercie:

Okna drewniane
Okna PCV
Okna aluminiowe

Regulacja okna – zrób to sam

Regulacja okna – narzędzia

Abu wyregulować okno nie musimy od razu wzywać fachowca, spokojnie możemy zabrać się do tego sami pod warunkiem, że posiadamy podstawowe narzędzia, które będą nam potrzebne. Są to:

  • Klucz imbusowy 2,5 / 4
  • Śrubokręt Torx T10 /15
  • Klucz płaski V.SCH.ACP-S

Regulacja okna – zmiana siły docisku

Okucia są odpowiedzialne nie tylko za siłę docisku skrzydła okiennego do ościeżnicy, ale równie za prawidłowe położenie skrzydeł okiennych, dlatego by zmniejszyć lub zwiększyć docisk musimy zająć się właśnie nimi.

Kiedy chcemy uszczelnić okna na okres zimowy musimy przesunąć rolki ryglujące tak, aby znalazły się bliżej uszczelek. Znajdują się one na boku i u dołu skrzydła okiennego. Po skończonym ustawieniu trzeba sprawdzić czy nie ma problemów z zamknięciem okna, jeżeli tak, konieczne jest odsunięcie rolki od uszczelki. Klamka po takim dociśnięciu może ciężej pracować, ale jest to całkiem normalne.

Letnia regulacja jest dokładnie odwrotnym zabiegiem, należy jednak uważać, aby nie doprowadzić do nieszczelności okna.

Regulacja okna – wysokości skrzydeł okiennych

Do ustawienia skrzydła okiennego będziemy potrzebować klucz imbusowy, pamiętajmy, aby ustawiać okno kiedy jest otwarte. Zdejmujemy osłonę dolnego zawiasu i zaczynamy regulacje, po przekręceniu śruby w prawo, skrzydło okienne się uniesie. Musimy sprawdzić czy okno swobodnie się zamyka i uchyla. Jeżeli występują jakieś problemy, należy poluzować śrubę i ponowić zamknięcie okna. Po wyregulowaniu zakładamy osłonkę i przechodzimy do wyregulowania skrzydła okna po przekątnej. Przy takiej regulacji podnosi się lub opuszcza tylko przeciwległy bok okna, natomiast dolny pozostaje na swojej pozycji. Regulacja ta nie należy do najłatwiejszych, więc jeśli nigdy tego nie robiliśmy lepiej skorzystać z pomocy fachowca.

Ruchome elementy okna

O tym również musimy pamiętać. Uszczelki z czasem użytkowania, również ulegają zużyciu, czasami nawet klamka może się zepsuć. Nawet systematyczna regulacja okien nie przyniesie pożądanego efektu, kiedy któryś z tych elementów będzie wadliwy.