Jak uszczelnić okna? - Litex
Litex jest częścią Marki okien Stolbud
okno uszczelnianie
okno uszczelnianie

Okna stanowią ważny element zapewnienia ciepła we wnętrzu domu. Jeżeli są nieszczelne to ucieka przez nie znaczna ilość ciepła.

Z tego względu konieczne jest dokonanie ich przeglądu, zanim nadejdą pierwsze mrozy, a w przypadku stwierdzenia ubytków albo szczelin ich natychmiastowe uszczelnienie.

Jak zatem uszczelnić okna? O tym wszystkim można przeczytać w naszym artykule. Zachęcamy do jego lektury!

Szczelne czy nieszczelne?

Nieszczelność okien bardzo szybko można rozpoznać po odczuwaniu dopływu powietrza, nawet pomimo ich zamknięcia. Jeżeli dotkniemy ręką ich ram i poczujemy chłód to zapewne wymagają one uszczelnienia. Ponadto można zaobserwować delikatny ruch firanek oraz rolet. Jeżeli są znacznie uszkodzone to możemy nawet poczuć przeciąg.

Dokonując przeglądu szczelności okien powinniśmy przyjrzeć się ościeżnicy (jej ewentualnemu wypaczeniu), uszkodzeniu ram, pęknięciom, uszczelkom, a także prześwietlić stan tynku między ościeżnicą a skrzydłem okna.

Istnieje także bardzo prosty test, który pozwoli nam ocenić szczelność okien. Do jego przeprowadzenia wystarczająca jest kartka papieru. Wkładamy ją pomiędzy ościeżnicę i skrzydło i zamykamy okno. Jeżeli uda nam się ją wyciągnąć to znak, że okno jest nieszczelne. Jeżeli trudno jest określić, w którym dokładnie miejscu okno wymaga naprawy to trzeba będzie zainwestować w badanie za pomocą kamery termowizyjnej.

Uszczelniamy okna

Uszczelnienie okien można wykonać samodzielnie, a jeżeli nie posiadamy wystarczającej wiedzy na ten temat to warto sięgnąć po poradę specjalisty. Wtedy też będziemy mieć pewność solidnej i prawidłowo wykonanej pracy.

Materiał używany do uszczelniania okien zależy od rodzaju usterki. Szpary powstałe między ościeżnicą i ścianą można wypełnić za pomocą pianki poliuretanowej. Plastyczność tego materiału pozwala na doskonałe wypełnienie pojawiających się pustych przestrzeni. Ponadto zapewnia dobrą izolację termiczną i akustyczną. Jednak warto pamiętać, że trzeba ją pokryć farba lub tynkiem. Zapewnia to wydłużenie jej właściwości.

Szparę między ramą okna a szybą, ścianą, parapetem można uzupełnić za pomocą silikonu nakładanego przy użyciu pistoletu.

Innym materiałem wykorzystywanym do uszczelniania okien są uszczelki. Nadają się do okien plastikowych oraz okien drewnianych. Są one przyklejane na suchą powierzchnię pomiędzy ramą a ościeżnicą. Jeżeli wymieniamy uszczelki to musimy przede wszystkim usunąć ich starą warstwę, oczyścić papierem ściernym, a następnie zastosować nową. Zazwyczaj stosowane są te gumowo-silikonowe oraz silikonowe.

Na co zwrócić uwagę przy uszczelnianiu okien?

Uszczelnianie okien, zwłaszcza drewnianych i plastikowych to niezbyt trudne zadanie. Jednak łatwo popełnić błędy przy tej czynności. Przede wszystkim trzeba zastosować odpowiednią ilość materiału uszczelniającego. Niezbędna jest także cierpliwość po jego zaaplikowaniu i odczekanie odpowiedniego czasu w celu rozpoczęcia jego działania. W praktyce oznacza to brak możliwości otwierania okien przez kilkanaście godzin.