Ile kosztują okna trzyszybowe? - Litex
Litex jest częścią Marki okien Stolbud
okna trzyszybowe
okna trzyszybowe

Okna nie są jedynie elementem wyposażenia domu, które mają dostarczyć do wewnątrz naturalne światło. W dużej mierze odpowiedzialne są za temperaturę i komfort cieplny w pomieszczeniu. Szczelność okien to istotny aspekt, którym kierujemy się przy wyborze okien. Najbliższe ideału będą zatem okna trzyszybowe. Ile kosztują okna trzyszybowe i czy cena idzie w parze z ich właściwościami?

Współczynnik przenikania ciepła w oknach trzyszybowych

To, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie okien, to właśnie współczynnik przenikania ciepła. Znajdziemy go pod symbole Uw w danych technicznych okna. Gdy współczynnik Uw jest niższy, okna maja większą izolacje termiczną, co za tym idzie mamy mniejsze straty energii grzewczej. Uznawana wartość Uw to 1,2 – 1,4 i takiej to wartości odpowiadają typowe okna dwuszybowe.

W oknach trzyszybowych współczynnik przenikania ciepła szacuje się na poziomie poniżej 1 Uw, przez co okna trzyszybowe uznawane są za rozwiązanie bardziej energooszczędne. Pakiety takich okien dodatkowo wypełnione są gazem szlachetnym, który zmniejsza przenikalność termiczną.

Kiedy zdecydować się na okna trzyszbowe?

Okna trzyszybowe będą idealnym rozwiązaniem jeśli zdecydujemy się na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego. Domy te są bardzo dobrze izolowane, więc nie ma tu mowy o mostkach termicznych. Sprawdź nasz ofertę stolarki okiennej w Warszawie.

Gdy przeprowadzamy termomodernizację domu wymiana okien na cieplejsze jest czynnością konieczną wraz z ociepleniem elewacji budynku. Możemy liczyć na szybki zwrot kosztów takiej inwestycji, więc warto zainwestować, tym bardziej, że na rynku można spotkać okna w dobrej cenie o niskim współczynniku Uw.

Czym różni się oko trzyszbowe ?

  • Trzeba pamiętać o tym, iż pakiety jednokomorowe są jaśniejsze, ponieważ każda szyba pochłania trochę światła.
  • Przez pakiet trzyszybowy do naszego domu będzie przenikać mniej ciepła emitowanego przez promienie słoneczne niż przez okna dwuszybowe, ale unikniemy ryzyka nadmiernego nagrzania wnętrza domu.
  • Dzwiękoszczelność okien trzyszybowych jest lepsza i wynosi 32dB.

Jak kształtują się ceny okien trzyszybowych?

Okna trzy szybowe są droższe od okien dwuszybowych. Ceny zaczynają się od kwoty około 1 300 zł za okno PVC i około 1 500zł. za okno drewniane. Górna granica, jeżeli chodzi o cenę okien trzyszybowych jest ciężka do określenia. Na rynku możemy znaleźć również okna trzyszybowe z bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła (poniżej 0,6 Uw). W tego typu okna musimy liczyć się z kosztami około 2 000 zł. Nowoczesne okucia czy folie niskoemisyjne znacznie podbijają cenę okien. Jak widać ceny poszczególnych typów okien 3 szybowych różnią się nieznacznie, bierzmy jednak pod uwagę ilość otworów okiennych w domu i ich wielkość. Dom nowoczesny będzie miał znacznie więcej i znacznie większych przeszkleń, tym samym trzeba się liczyć z większymi kosztami.

Opłacalność okien trzyszybowych

Na to czy opłacalny będzie montaż okien 3 szybowych duże znaczenie ma czym będziemy ogrzewać nasz dom. Szczególnie opłacalne będzie, gdy będziemy korzystać z ogrzewania prądem elektrycznym , olejem opałowym czy gazem ciekłym. Sporej oszczędności, ale nie tak dużej jak w pierwszej sytuacji, możemy spodziewać się również przy ogrzewaniu domu gazem ziemnym bądź drewnem czy pelletem. Najmniej korzystne oszczędnościowo będzie ogrzewanie domu Eko-groszkiem i węglem kamiennym.