Dlaczego okna parują - Litex
Litex jest częścią Marki okien Stolbud
dlaczego okna paruja
dlaczego okna paruja

Przyczyn parowania okien może być kilka, jest to zjawisko które, występuje podczas różnicy temperatur. O czym ono świadczy i czy jest tylko problemem estetycznym? Zobacz kiedy parowanie okien będzie czynnikiem zupełnie naturalnym, a kiedy może być spowodowane wadą konstrukcyjną.

Para wodna

Para wodna to nic innego, jak skutek różnicy temperatur po zewnętrznej i wewnętrznej stronie szyby. Zjawisko to nasila się zazwyczaj w okresie jesiennym i zimowym, kiedy różnica temperatur staje się wyczuwalna. Para wodna, skrapla się na najzimniejszych przegrodach czyli okach.

Parowanie szyb od strony wewnętrznej

Zaparowane okna nie powinny martwić w sytuacjach, kiedy wilgotność zostaje zwiększona przez np. kąpiel. Przy prawidłowej cyrkulacji powietrza zjawisko ustępuje, można również lekko uchylić okno czy włączyć mechaniczny nawiew. Podobna sytuacja może zdarzyć się w kuchni, kiedy okap nie nadąży ze zbieraniem gorącej pary, podczas intensywnego gotowania. Pamiętajmy, że tego typu sytuacje nie powinny nas martwić. Jeżeli nie wykonujemy powyższych czynności, a nasze okna zaczynają się „pocić” powinniśmy zawrócić uwagę na kilka czynników.

  • Czy nasze okna nie są zbyt szczelne tym samym czy odpowiednia ilość świeżego powietrza dostaje się do środka. Sprawdźmy czy nasze okna są odpowiednio wyregulowane
  • Czy wentylacja grawitacyjna dobrze działa. Brak wymiany powietrza w pomieszczeniach niedostatecznie usuwa wilgoć.

Kanały wentylacyjne muszą być drożne, ponieważ poprawnie działająca wentylacja powoduje ciągłą wymianę powietrza. Z pomieszczeń pozbywamy się nadmiaru wilgoci, świeże powietrze dostarczane jest np. przez nawiewniki i usuwane jest kanałami wentylacyjnymi na zewnątrz.

Parowanie szyb może być również spowodowane przez proces „oddychania” świeżo wybudowanych ścian i stropów, przez prace remontowe takie jak malowanie czy tynkowanie. Może to świadczyć również o źle zaizolowanych przeciwwilgociowo murów.

Parowanie szyb od strony zewnętrznej

Zaparowane szyb od zewnątrz najczęściej występuje w okresie jesiennym i wiosennym, kiedy domy nie są jeszcze ogrzewane, a zewnętrzna temperatura znacznie spada nocą. Na zjawisko to wpływ ma również wilgotność powietrza. Kiedy nocą temperatura spada, a wilgotność jest dość wysoka, rano możemy zaobserwować rosę. Pokryte są nią nie tylko rośliny czy nasze samochody, ale również okna. Parowanie szyb od zewnątrz może być również uzależnione od strony, na którą nasze okna są skierowane (od strony północnej występuje większe parowanie) czy od otoczenia, w jakim znajduję się okno. Inaczej zachowa się szyba, która jest na otwartej przestrzeni (zostanie szybciej osuszona przez większy ruch powietrza) i zupełnie inaczej okno, które jest otoczone większą ilością roślinności (dłużej zaparowane okna). Są to całkiem naturalne procesy, którymi nie należy się martwić.

Parowanie okien pomiędzy szybami

Może się zdarzyć, że okna dwu lub trzyszybowe parują od środka. Para wodna osadza się pomiędzy taflami szkła i niestety nie jest zjawisko naturalne. W takiej sytuacji nie jest to już tylko problem estetyczny, w którymś miejscu konstrukcja okna została uszkodzona. Pomiędzy przestrzeń, gdzie normalnie powinien znajdować się gaz, przedostała się para wodna. Takie okno nie posiada już żadnych właściwości termoizolacyjnych i wymaga wymiany. Tak uszkodzone okno po jakimś czasie zaczyna niszczeć, okno traci swoją przejrzystość, nawet po odparowaniu wody pozostają zacieki, których nie jesteśmy w stanie wyczyścić.

Jak więc radzić sobie z parującymi szybami?

  1. Zapewnić ciągły dostęp świeżego powietrza do pomieszczeń, dzięki zamontowaniu nawiewników okiennych lub kanałów nawiewnych na ścianie zewnętrznej.
  2. Rozszczelnić okna poprzez funkcję mikrowentylacji
  3. Regularnie wietrzyć pomieszczenie
  4. Sprawdzać drożność kanałów wentylacyjnych
  5. Poprzez zamontowanie wentylatora w kanale wentylacyjnym możemy poprawić jakość wentylacji wywiewnej.
  6. Jeżeli jest możliwość, zastosować wentylację mechaniczną, dzięki której napływ świeżego powietrza i odpływ zużytego jest kontrolowany i wyrównany.
  7. Zastosować osuszacz powietrza.