Czym czyścić ramy okien plastikowych z kleju - Litex
Litex jest częścią Marki okien Stolbud
ramy okienne
ramy okienne

Nikt z nas nie przepada za myciem okien, ale warto pamiętać, że prawidłowa ich pielęgnacja przedłuży żywotność i będą nam służyć przez długi czas. Ramy okienne równie mocno narażone są na zabrudzenia czy zniszczenie, dlatego że to do nich najczęściej kleimy taśmę na czas remontu czy mocujemy rolety. Jak czyścić ramy okienne z kleju, aby ich nie uszkodzić?

Czyszczenie ramy okien plastikowych z kleju

Mycie okien zawsze zaczynamy od umycia ramy okiennej. W normalnej sytuacji nie powinniśmy mieć większych problemów i do takiego zabiegu w zupełności wystarczy miękka ściereczka i ciepła woda z płynem. Pamiętajmy, że środki których używamy do mycia szyb nie zawsze będą dobre do umycia ramy okiennej. Co w sytuacji kiedy na naszych rama zostały resztki kleju?

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na okna PCV. Oferujemy szerokie usługi z zakresu stolarki okiennej na terenie Warszawy i okolic.

Klej z ramy można próbować usunąć na kilka różnych sposobów. Najlepszym i najbardziej bezpiecznym sposobem, który z pewnością nie uszkodzi ram okiennych będzie użycie specjalnych preparatów dedykowanych do tego zabiegu. Na rynku dostępnych jest sporo preparatów zmywających w postaci sprayu czy po prostu płynu. Jeżeli zamierzamy kupić taki środek, koniecznie czytajmy ulotkę, aby wybrać ten odpowiedni. Mogą one różnić się od siebie mocą działania, kiedy przypadkowo kupimy za mocny środek do usuwania kleju z ramy okien ,możemy ją zwyczajnie uszkodzić. I odwrotnie – zbyt słabym środkiem nie usuniemy kleju. Co zrobić gdy nie mamy pod ręką specyfików przeznaczonych stricte do czyszczenia ram z kleju?

  • Benzyna ekstrakcyjna

Do usuwania pozostałości po kleju z listew okiennych możemy użyć benzyny ekstrakcyjnej. Wystarczy nasączyć gąbkę i delikatnie pocierać miejsce z klejem. Pamiętajmy, aby gąbka, której używamy nie była zbyt ostra żeby nie zostawić śladów na futrynie. Jeżeli okaże się, że warstwa kleju jest duża, możemy posiłkować się szpachelką. Przy jej użyciu powinniśmy zachować ostrożność i delikatność. Zbyt mocne przyciśnięcie może skutkować uszkodzeniem ramy okiennej. Benzyna ekstrakcyjna jest również bardzo pomocna w pracach remontowych, może być stosowana na różnych powierzchniach bez obawy o ich zniszczenie.

  • Izopropanol

Jest najprostszym alkoholem drugorzędowym i stosowany jest jako łagodny rozpuszczalnik organiczny. Jest obojętny dla większości tworzyw sztucznych, więc bez obaw możemy nim wyczyścić ramę okienną z kleju. Nasączoną ściereczką usuwamy niepotrzebną warstwę kleju i przemywamy ciepłą wodą.

  • tłuszcz spożywczy

Olej z powodzeniem poradzi sobie z klejem na ramach okiennych, wystarczy pozostawić tłustą powłokę na kilka godzin, następnie zdrapać ostrożnie pozostałości kleju.

  • strumień ciepłego powietrza

Do silnie zaschniętego kleju możemy użyć suszarki do włosów. Strumień ciepłego powietrza należy skierować bezpośrednio na zabrudzone miejsce. Zmiękczy on klej co ułatwi jego usunięcie.

Do wybielenia ramy okiennej po kleju najlepiej użyć sody oczyszczonej. Wystarczy rozpuścić sodę w ciepłej wodzie i takim roztworem umyć ramę okna.

Zachowaj ostrożność

Przy czyszczeniu ram okiennych z kleju musimy uważać na produkty, które mogą je trwale uszkodzić. Musimy zrezygnować ze środków, które zawierają aceton. Jest on składnikiem zmywacza do paznokci, który oczywiście usunie zabrudzone miejsce, ale może również zmatowić ramę, co będzie wyglądało mało estetycznie. Unikajmy również proszków czy mleczek do czyszczenia z zawartością małych drobinek, maja one destrukcyjny wpływ na lakier i mogą uszkodzić strukturę ramy.