Ciepły montaż okien czy warto? - Litex
Litex jest częścią Marki okien Stolbud
ciepły montaż okien
ciepły montaż okien

Parametry okna to bardzo ważny element, ale czy tylko to się liczy? Dobrze osadzone okno z dobrymi parametrami, to stu procentowy sukces. Mamy pewność, że ciepło nie będzie uciekało, i nie będziemy stratni na naszej inwestycji. Tradycyjny czy może ciepły montaż okien będzie bardziej skuteczny?

Okazuje się, że prawidłowy montaż okien jest ogromnie ważny, ponieważ nawet okno najbardziej szczelne nie będzie spełniało swojego zadania przy jego złym osadzeniu. Najbardziej strategiczne miejsce, przez które ucieka najwięcej nagromadzonego ciepła to styk muru i okien. Aby uniknąć ewentualnych błędów i zadbać o późniejsze niskie rachunki za ogrzewanie najlepiej zlecić prace wykwalifikowanej brygadzie. Ona będzie dokładnie wiedziała jak przeprowadzić ciepły montaż okien.

Zapraszamy do kontaktu okna Warszawa lub okna Radom

Ciepły montaż okien – co to jest ?

W standardowym montażu okien pomiędzy ściana, a ościeżnicą stosuje się wypełnienie pianką poliuretanową, która bardzo dobrze izoluje, pod warunkiem, że pozostaje sucha, wtedy nie traci swoich właściwości termicznych i akustycznych. Natomiast ciepły montaż okien, inaczej zwany warstwowy, polega na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających, tak aby zabezpieczyć dokładnie piankę. Oprócz wspomnianej pianki (izolacji), która tworzy warstwę środkową jest jeszcze warstwa wewnętrzna i zewnętrzna.

Warstwa wewnętrzna (paroszczelna) chroni piane przed wilgocią która zbiera się w pomieszczeniach. Warstwa ta to taśma paroizolacyjna lub jak kto woli paroszczelna. Jest to bardzo ważna warstwa montażu, ponieważ jak już zostało wspomniane, wilgotny uszczelniacz może stracić swoje właściwości termiczne jak i akustyczne.

Warstwa zewnętrzna (paroprzepuszczalna) naklejana jest na ościeżnicę od strony zewnętrznej. Ma za zadanie ochronę izolacji przed wilgocią pochodząca z zewnątrz, nawet podczas dużych opadów deszczu. Taśma paroprzepuszczalna pozwala również na dyfuzje czyli przemieszczanie się pary wodnej.

Ciepły montaż okien – czy warto?

Dlaczego warto wykonać ciepły montaż okien ? ponieważ zmniejsza ryzyko tworzenia się mostków termicznych , co w przełożeniu na nasze rachunki daje ogromne zyski. Przez warstwowe montowanie okna (trzy warstwy: paraizolacyjna, termoizolacyjna i paroszczelna) dostajemy najbardziej szczelne połączenie między rama okienną i murem, co za tym idzie, jesteśmy w stanie wyeliminować z naszego pomieszczenia wilgoć, tym samym rozwój pleśni i grzybów. Jeżeli wybierzemy okna o wysokich parametrach termoizolacyjnych postawmy na ciepły montaż. Będzie on nas kosztował więcej, ale w przyszłości wydatki związane z utrzymaniem domu okażą się dużo niższe.

Ciepły montaż okien – jak wykonać

Ciepły montaż okien powinien rozpocząć się od właściwego przygotowania otworu. Rozmiar ramy okiennej powinien różnić się od wymiaru otworu kilkoma milimetrami (luz dylatacyjny), aby umożliwić właściwe wypełnienie pianą montażową. Otwór powinien być czysty bez kawałków tynku kurzu i pyłu i odpowiednio zagruntowany.

Bardzo ważne jest usytuowanie okna w otworze, tak aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych. Jeżeli mamy do czynienia z nowym budynkiem, informacji takiej możemy szukać w projekcie. Jeżeli jest to stary budynek, stosuje się ogóle zasady.

  • Ściana jednowarstwowa bez izolacji termicznej – okna osadzamy w połowie grubości ściany
  • Ściana warstwowa z wewnętrzna izolacja – okna osadzamy w strefie termoizolacji
  • Ściana dwuwarstwowa z izolacja zewnętrzną – okno osadzamy przy krawędzi zewnętrznej ściany

Następnym etapem montażu jest przyklejenie taśmy do ramy okiennej. Powinno być to wykonane jeszcze przed osadzeniem okna w otworze (taśma paroszczelna od wewnętrznej części, a paroprzepuszczalna od zewnętrznej). Tak oklejone okno ląduje w otworze gdzie zostaje odpowiednio wypoziomowane.

Kolejny etap to bardzo szczelne doklejenie zewnętrznej taśmy do muru i wypełnienie przestrzeni między ościeżnica a murem pianką montażową. Wystające części piany odcina się i zabezpiecza od wewnątrz taśmą paroszczelną, która dokładnie powinna przylegać do muru. Tak przygotowane ono nadaję się do dalszej obróbki.